Members

The Parliamentary Rugby League Group comprises the following Members.  Associate Members (non Parliamentarians) can be found here.

 

Officers

President Lord Hoyle Labour
Vice-Chairman Rt Hon Lindsay Hoyle MP Chorley Labour
Vice-Chairman Paula Sherriff MP Dewsbury Labour
Treasurer Lord Smith of Leigh Labour
Secretary Marie Rimmer MP St Helens South & Whiston Labour

 

Members

Lord Addington Liberal Democrat
Lord Brooke of Alverthorpe Labour
Lord Thomas of Gresford Liberal Democrat
Lord Clark of Windermere Labour
Lord Grantchester Labour
Rt Hon Lord Prescott Labour
Lord Monks Labour
Rt Hon Lord Kinnock Labour
Lord Caine Conservative

 

Paul Farrelly MP Newcastle-under-Lyme Labour
Nic Dakin MP Scunthorpe Labour
Lisa Nandy MP Wigan Labour
John Mann MP Bassetlaw Labour
Stuart Andrew MP Pudsey Conservative
Ian Liddell-Grainger MP Bridgwater and West Somerset Conservative
Tracey Crouch MP Chatham and Aylesford Conservative
Conor McGinn MP St Helens North Labour
Rt Hon Ed Miliband MP Doncaster North Labour
Alec Shelbrooke MP Elmet and Rothwell Conservative
Derek Twigg MP Halton Labour
Barry Sheerman MP Huddersfield Labour
Karl Turner MP Kingston Upon Hull East Labour
Rachel Reeves MP Leeds West Labour
Richard Bacon MP South Norfolk Conservative
Mark Hendrick MP Preston Labour
Nigel Evans MP Ribble Valley Conservative
Nigel Adams MP Selby and Ainsty Conservative
David Amess MP Southend West Conservative
Daniel Poulter MP Suffolk Central and Ipswich North Conservative
Mary Creagh MP Wakefield Labour
Helen Jones MP Warrington North Labour
Barbara Keeley MP Worsley and Eccles South Labour
Ian Lucas MP Wrexham Labour
Julian Sturdy MP York Outer Conservative
Diana Johnson MP Kingston Upon Hull North Labour
Mark Pawsey MP Rugby Conservative
David Crausby MP Bolton North East Labour
Jon Trickett MP Hemsworth Labour
John Cryer MP Leyton and Wanstead Labour
Andrew Stephenson MP Pendle Conservative
Richard Graham MP Gloucester Conservative
Yvonne Fovargue MP Makerfield Labour
Catherine West MP Hornsey and Wood Green Labour
Clive Betts MP Sheffield South East Labour
Graham Brady MP Altrincham and Sale West Conservative
Jo Stevens MP Cardiff Central Labour
Justin Madders MP Ellesmere Port and Neston Labour
Debbie Abrahams MP Oldham East and Saddleworth Labour
Rt Hon Hilary Benn MP Leeds Central Labour
Ranil Jayawardena MP North East Hampshire Conservative
Andrea Jenkyns MP Morley and Outwood Conservative
Chris Matheson MP City of Chester Labour
Jonathan Edwards MP Carmarthen East and Dinefwr Plaid Cymru
Bob Blackman MP Harrow East Conservative
Rachael Maskell MP York Central Labour
Melanie Onn MP Great Grimsby Labour
Lisa Cameron MP East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow SNP
Gavin Newlands MP Paisley and Renfrewshire North SNP
Rt Hon David Hanson MP Delyn Labour
Judith Cummins MP Bradford South Labour